Klokan bez granica

Autor: IVANA DOMJAN, 20. 3. 2023.

U četvrtak, 16. ožujka, održalo se matematičko - logičko natjecanje „Klokan bez granica”. Međunarodna udruga “Klokan bez granica” okuplja predstavnike više od 80 država svijeta. Njezin je cilj popularizirati matematiku, razvijati interes za matematiku i prirodne znanosti te logičko i kombinatoričko mišljenje.

Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa. U državama članicama natjecanje se održava svake godine treći četvrtak u mjesecu ožujku.

Međunarodno natjecanje “Klokan bez granica” je natjecanje namijenjeno popularizaciji matematike i ne provodi se u strogo kontroliranim uvjetima kao se to radi u slučajevima Školskog, Županijskog i Državnog natjecanja iz matematike.

Učenici različitog uzrasta natječu se u različitim razinama, a razine natjecanja su: Pčelice (P) - 2. razred OŠ, Leptirići (L) - 3. razred OŠ, Ecolier (E) - 4. i 5. razred OŠ, Benjamin (B) - 6. i 7. razred OŠ, Cadet (C) - 8. razred OŠ i 1. razred SŠ, Junior (J) - 2. i 3. razred SŠ te Student (S) - IV. razred SŠ. Sudjelovanje u natjecanju učenici plaćaju sami, a svaki učenik koji se prijavi na natjecanje dobiva “poklon za sve” – torticu, trokut i kemijsku olovku.

Najuspješnijih 10 % učenika (u svojoj razini) dobiva i nagradu.

Na natjecanje su se prijavili i pristupili pojedini učenici 2., 3., 4. i 5. razreda naše škole (Matična škola i PŠ Tomašanci).
Rješenja zadataka bit će objavljena 17.4.2023., a tablica poretka svih natjecatelja 24.4.2023. na stranici www.matematika.hr/klokan.