Mjesec astronomije

Autor: Maja Greganović, IVANA DOMJAN, 3. 3. 2023.

Tijekom našeg posjeta Planetariju u Tehničkom muzeju u Zagrebu pokazao se interes učenika za Astronomijom. Postavljena su mnoga pitanja koja pokazuju potrebu da se na njih detaljno odgovori. Zbog toga smo organizirali Mjesec astronomije OŠ Gorjani gdje će učiteljica matematike Ivana Domjan pokušati učenicima približiti tajne Svemira.

U četvrtak, 2.ožujka održano je prvo predavanje na temu "Postoje li izvanzemaljci/Ima li života u Svemiru?" Objasnili smo što astrobiologija podrazumijeva pod pojmom "živo biće", a onda se pozabavili veličinom samog svemira, brojem zvijezda, planeta, galaksija, virtualno putovali svemirom i na kraju zaključili kao i Carl Sagan - "Svemir je strašno veliko mjesto, veće nego što itko od nas može i zamisliti. I ako smo samo mi u njemu (jedina živa bića u cijelom Svemiru, op.a.) to bi se činilo stvarnim rasipanjem prostora!"

Sljedeće druženje (predavanje i radionica) bit će u četvrtak 9. ožujka u 17h. Svi su dobrodošli!