KALENDAR
« Rujan 2018 »

Danas je Međunarodni dan djevojčica!
Autor: Gabrijela Jukić, 11. 10. 2017.

Na današnji dan, 11. listopada obilježava se Međunarodni dan djevojčica s ciljem jačanja svijesti o kršenju prava i lošim životnim uvjetima u kojima žive djevojčice diljem svijeta.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 19. prosinca 2011. godine usvojila Rezoluciju 66/170 kojom je proglasila 11. listopada Međunarodnim danom djevojčica (IDGC) s ciljem priznavanja prava djevojčica i njihovih jednakih mogućnosti diljem svijeta. Tema prvog obilježavanja 2012. godine odnosila se na pitanje dječjih brakova.

Danas u svijetu živi više od 850 milijuna djevojčica. Ako želimo promijeniti svijet nabolje, moramo u njih ulagati. Ako djevojčica ide u školi, ona ostaje zdrava, uči prave vještine, udat će se kasnije, imat će zdraviju djecu... Kada djevojka ili žena zarađuje plaću, ona će 90 posto svojih prihoda ulagati u svoju obitelj, te razbijati krug siromaštva.

Gotovo je 70 posto žena i djevojaka koje žive u siromaštvu. Kako bismo eliminirali siromaštvo moramo ženama i djevojkama osigurati pravo na jednake mogućnosti. Procjenjuje se da čak 17 milijuna djevojčica u svijetu nikada neće stupiti u školsku učionicu.

Djevojke moraju imati pravo odlučivati što će sa svojim tijelima, kada će se udati i kada će imati djecu. To mora postati jasno i svim svjetskim vođama, ako želimo iskorijeniti siromaštvo te poštivati temeljna ljudska prava u svim zemljama.

Što ti možeš učiniti za bolji status djevojčica? Za početak..

• saznaj više o tome kako žive djevojčice diljem svijeta
  • pročitaj zašto mnoge djevojčice rađaju prije 15. godine života
  • potiči spolnu i rodnu jednakost među svojom djecom te ih osvijesti zašto je ona važna.
  • potakni svoje prijatelje da također poštuju prava djevojčica na jednakost
  • pomozi i sama, donacijama odjeće, obuće, knjiga, računalne opreme ili igračaka djevojčicama iz siromašnijih obitelji.

preuzeto s: http://x-ica.com/danas-je-medunarodni-dan-djevojcica/; https://zdravakrava.24sata.hr/ljepota-i-relax/me-unarodni-dan-djevojcica-kako-im-ti-mozes-pomoci-12422