Harry Potter i Plameni Pehar (Harry Potter and the Goblet of Fire)

Autor: Emilija Prgomet, 23. 1. 2014.

Režiser: Mike Newell

Godina izdanja: 2005

Film je snimljen na temelju romana koji je napisala J.K.Rowling, dok je scenarij napisao Steve Kloves.

Mjesto radnje: Velika Britanija

Jezik: engleski

Žanr: fantastika

Glavne uloge: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermione

Granger)

Radnja:

Harry opet čami kod svojih rođaka. Ovaj puta, progone ga zaista čudni, mračni snovi, o Voldemortu; a zaista se čini da su se ti snovi stvarno dogodili! No čak i činjenicu da ima redovite noćne more, brigu za Siriusa te čežnju za njegovim pismom u drugi plan stavlja Jazbina – nema boljeg od druženja s najboljim prijateljima u mjestu koje zaista možeš nazvati domom te s njima uzbuđeno iščekivati Svjetski kup u metloboju. Sve dok te ne napadnu smrtonoše na istom tom kupu. I onda još okrive Harryja! Unatoč svim poteškoćama, Harry sretno dolazi u Hogwarts, a tamo ga čeka još iznenađenja! Prvo jedno neugodno – nema metloboja ove godine... ali ta tužna vijest pokazala se sretnom, jer je Hogwarts ove godine domaćin Tromagijskog turnira! Uskoro im u goste dolaze učenici (zajedno sa svojim ravnateljima) iz drugih čarobnjačkih škola. Sve je napeto jer škola mora biti savršena za goste, a gradivo je teško kao i uvijek, pogotovo kad novi profesor Obrane od Mračnih Sila, Moody, izvodi zabranjene čarolije na tebi... a Harry uz to dobiva i novu brigu. Plameni Pehar, koji treba izabrati natjecatelje Tromagijskog turnira, njih TROJE, Harryja je nekako izabrao kao.. četvrtog. Svi su u čudu, a nitko mu, kao i obično, ne vjeruje da je zaista rekao istinu i da nije ubacio svoje ime u Pehar – pa čak ni Ron (kasnije su se pomirili). Sa zadatcima se nekako, dostojno nosio... ali na kraju turnira, ispalo je ipak... da je sve bila zamka. Profesor Moody, čini se, nije profesor, a Voldemort je postao itekako živ, baš po planu. Pa ipak, nije baš SVE pošlo po planu – ubio je Cedrica, ni krivog ni dužnog, jer mu se našao na putu, a Harry je ostao živ, te vijest odmah prenio Dumbledoreu. I dok drugi odaju posljednju počast Cedricu i gotovo bezbrižno se vraćaju kući, vjerujući da Harry laže, sam Harry napeto odlazi Dursleyjevima s još jednom brigom, znajući da svijet više nije isti, jer se Voldemort vratio.