Ostavljeni na Antarktici (Eight Below)

Autor: Emilija Prgomet, 16. 1. 2014.

Režiser: Frank Marshall

Scenarij: David DiGilio

Mjesto radnje: Antarktika, Australija

Glavni glumci: Paul Walker, Jason Biggs, Bruce Greenwood

Film se temelji na stvarnim događajima.

Radnja: Na Antarktici, na jednoj maloj istraživačkoj bazi boravi malobrojna posada. Njen bitni dio su psi haskiji, njih sedmoro: Maya (vođa), Kratki, Truman, Max, Stari Jack (koji se zapravo sprema u mirovinu), Sjena i Buck. Oni vuku saone prilikom istraživanja kontinenta, a o njima se brine Jerry Sheppard. Vrlo im je privržen (zove ih 'Klinci'). Nakon istraživanja, Jerryju i njegovoj ekipi je došlo vrijeme da se avionom vrate u Australiju... ali u avionu, nažalost, nema dosta mjesta za pse, a nadolazi velika oluja. Iako su mu obećali da će se vratiti po pse, Jerry nikako ne uspjeva doći do aviona da se vrati po svoje klince. Kako mjeseci prolaze, film prikazuje Jerryjeve očajničke pokušaje da dođe do Antarktika unatoč oluji koja tamo trenutno vlada, i herojsko preživljavanje pasa koji su se uspjeli otrgnuti sa lanaca i sada se bore za goli život. Na kraju, Jerry nakon cijele zime uspjeva doći do njih i spasiti ih. No sreća nije potpuna: od sedam pasa, samo ih se pet vratilo kući živo.

Margareta Zeko