Provođenje upisnog postupka u I. razred srednje škole u školskoj godini 2015./2016.

Autor: Damir Jukić, 21. 5. 2015.

U skladu s Odlukom o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2015./2016. (NN, broj 52/2015.), prve prijave kandidata u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole (NISpuSŠ) započinju u ponedjeljak 25. svibnja 2015. godine, a točno vrijeme objavit će se na mrežnoj starnici www.upisi.hr.

Kandidati:

• koji osnovno obrazovanje završavaju kao redoviti učenici osnovne škole u Republici Hrvatskoj u školskoj godini 2014./2015., u sustav se prijavljuju svojim elektroničkim identitetom (korisničkom oznakom i lozinkom) iz sustava AAI@EduHr koji im dodjeljuje administrator imenika škole.
  • pri prvoj prijavi u sutav kandidati trebaju unijeti korisničko ime i lozinku nakon čega je moguće unijeti broj mobitela na kojega kandidat želi da mu bude dostavljen SMS s PIN-om.
  • nakon što zaprimi PIN, kandidat pri svakoj sljedećoj prijavi u sustav unosi - korisničko ime, lozinku i PIN.
  • ako PIN nije stigao SMS-om potrebno je ponovno pokušati unijeti broj mobitela.
  • po uspješnoj prijavi u sustav moguće je pregledati osobne podatke i ocjene, a nakon što se iz e-Matice prenesu i rezultati natjecanja, bit će moguće pregledati i te podatke.
  • u slučaju nepravilnosti u podacima potrebno se javiti razredniku!!!
  • važno je naglasiti da u prvoj fazi prijava kandidati još nemaju mogućnost uvida u ponudu programa obrazovanja po školama.
  • PRIJAVA OBRAZOVNIH PROGRAMA BIT ĆE MOGUĆA OD 26.lipnja 2015. godine.
  • postupak prijava kandidata s teškoćama u razvoju započinje ranije te je iznimno važno da se upisni postupak obavi pravovremeno, kako bi do početka prijava obrazovnih programa ostalih kandidata sve upins kvote odgovarale stvarnom stanju.
  • kandidati s teškoćama u razvoju i njihovi roditelji trebaju se od 28. svibnja do 12.lipnja 2015. godine javiti uredima državne uprave u županiji.
  • s obzirom na važnost zdravstvenih preduvjeta za upis u srednju školu, kandidati i njihovi roditelji dužni su se dobro upoznati sa zdravstvenim preduvjetima potrebnim za upis u određeni obrazovni program.
  • tamo gdje je tako propisano, učenik je za upis u određeni program obrazovanja dužan i donijeti dokument kojim dokazuje zdravstvenu sposobnost za školovanje i rad, odnosno nepostojanje zdravstvenih kontraindikacija.
  • ako kandidat pri upisu u srednju školu NE dostavi propisani dokument, NEĆE se moći upisati, neovisno o tome što je objavom konačnih ljestvica poretka uspio ući unutar kvote.
  • 26.lipanj 2015. godine je rok za dostavu i unos dokumenata kojima učenici ostvaruju dodatna prava za upis - stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za učenike sa zdravstvenim teškoćama, potvrde za učenike koji žive u otežanim uvjetima obrazovanja uzrokovanim nepovoljnim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima, a koji su mogli utjecati na njihov školski uspjeh te preporuke vijeća romske nacionalne manjine za učenike koji su pripadnici romske nacionalne manjine, a žive u uvjetima koji su mogli nepovoljno utjecati na njihov školski uspjeh.
  • SVE INFORMACIJE O POSTUPKU PRIJAVA I UPISA u srednju školu možete pronaći u publikaciji "Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2015./2016. - Idemo u srednju!" - OBAVEZNO PROČITATI !!!
  • od iznimne je VAŽNOSTI pratiti mrežne starnice Ministarstva te mrežnu stranicu www.upis.hr na kojoj će biti objavljeni svi detalji vezani za postupak prijave kandidata za upis u I. razred srednje škole u školskoj godini 2015./2016. smiley

Brosura-Idemo_u_srednju_2015..pdf (1.66 MB)