Dani Ivane Brlić-Mažuranić u Slavonskom Brodu

Autor: Tomica Ivanović, 19. 4. 2016.

18. travnja 2016. godine učenici prvog i drugog razreda područne škole Tomašanci, učenici od prvog do trećeg razreda matične škole Gorjani te učenici trećeg razreda iz OŠ Satnica Đakovačka, uz pratnju njihovih učitelja, bili su na jednodnevnom izletu (terenskoj nastavi) u Slavonskom Brodu.

Posjetili smo brodsku tvrđavu koja je sagrađena sredinom 18. stoljeća u svrhu obrane od Turaka koji su napadali iz Bosne. U tvrđavi nas je dočekao konjanik obućen u tradicionalnu odoru tadašnje vojske te nas je upoznao sa poviješću utvrde. Uslijedilo je razgledavanje same utvrde. Vidjeli smo: ljekarnu, zatvor, kovačku radnju, muzej tambura te se popeli na bedeme utvrde. Učenici su bili oduševljeni objašnjenjima kostimiranih izlagaća o poslovima i srhama pojedinih prostora i prostorija te zanatima tog vremena. Najzanimljivije im je bilo kod kovača gdje su mogli vidjeti kako su se izrađivali pojedini alati i oružja.

Nakon utvrde otišli smo pogledati kazališnu predstavu "Šuma Striborova", koju su izvodili glumci kostimirani u narodne nošnje Brodskog kraja. U predstavi se pojavljuju i tradicijski instrumenti-samica i gajde. Glumci su svojim nastupom zorno prikazali radnju bajke.

Poslije odgledane predstave uslijedio je odmor uz sladoled na Brodskom korzu. Odmorni i još puni utisaka sa predstave, odlazimo obalom rijeke Save u Franjevački samostan gdje smo upoznati s poviješću samostana, a vidjeli smo i sobu u kojoj je živio i napisao svoje prve pjesme hrvatski pjesnik Dragutin Tadijanović.

Iz samostana smo se uputili u galeriju u kojoj smo vidjeli učeničke radove s motivima iz djela Ivane Brlić-Mažuranić.

Pomalo umorni odlazimo na ručak. Nakon ručka siti i odmorni, odlazimo u Ruščicu u ZOO vrt. Učenici su sa velikim zanimanjem pogledali stanare ZOO vrta.

Sada već vidno umorni ali i puni lijepih utisaka vratili smo se kući u kasnim poslijepodnevnim satima. smileysmileysmiley