DNA

Autor: Maja Greganović, 31. 10. 2018.

Učenici 8. razreda te polaznici izvannastavne aktivnosti Crveni križ, pod vodstvom učiteljice Ane Milić,  sudjelovali su u projektu izrade modela DNA molekule. Jedna molekula DNA građena je od dvaju lanaca koji su omotani jedan oko drugoga i savijeni u obliku spirale. Lanci su povezani brojnim poprečnim vezama što molekuli daje ljestvičast izgled. Kako bi prikazali građu DNA, učenici su  koristili različite materijale. Uz pomoć metalnih šipki i cijevi za struju izradili su kostur za DNA molekulu. Lance DNA  oblijepili su kuglicama koje su izrađivali od ispune za jastuke te ih potom obojali. Poprečne veze prikazali su kartonskim tuljcima koje su obojali u odgovarajuće boje. Kako je tekao proces izrade modela, možete pogledati na fotografijama.